Meglepő számok jöttek a női és férfi vezetők bérkülönbségéről

Meglepő számok jöttek a női és férfi vezetők bérkülönbségéről

A nagy és közepes kapitalizációjú fejlett piaci vállalatoknál az igazgatósági helyek 32,9%-át már nők töltik be – derül ki az MSCI friss jelentéséből. Annak ellenére, hogy az igazgatótanácsi szintű női képviselet terén általános előrelépés történt, a vezetői pozíciókban, beleértve az elnöki tisztséget, továbbra is a férfiak dominálnak. Érdekesség, hogy bár a nemek közötti aránytalanság a vezérigazgatói pozíciókban fennáll, az alapfizetések és a részvényjuttatások már kiegyenlítettek. Sőt, Új-Zélandon például a női vezérigazgatók átlagos összfizetése több mint kétszerese férfi társaikénak.

A nemek közötti egyenlőség gazdasági ereje

A nemek közötti egyenlőség gazdasági ereje

Nehéz olyan szót találni, amely fontosabb a világ legnagyobb kihívásai és szakpolitikai prioritásai szempontjából, mint az idei nemzetközi nőnap témája, az „inkluzivitás”. A társadalom egésze számára előnyös inkluzív és zöld gazdasági növekedés a fenntartható jólét, a társadalmi kohézió, a versenyképesség és a geopolitikai stabilitás elengedhetetlen összetevője. A társadalmaink valamennyi tagjára kiterjedő „igazságos átmenet” támogatása döntő fontosságú annak biztosításához, hogy az éghajlat-politikai fellépés és a digitális átállás egy fenntarthatóbb és biztonságosabb világhoz vezessen.

Megdöbbentő, mennyien halnak meg olyan okból, ami sokak számára elképzelhetetlen

Megdöbbentő, mennyien halnak meg olyan okból, ami sokak számára elképzelhetetlen

Amikor reggel fél 8-kor félkómásan bedörrentjük a kotyogós kávéfőző alatt a tűzhelyet, vélhetően nem gondolunk bele abba, hogy ezt az egyszerű mozdulatot mintegy 2,3 milliárd embernek nem áll módjában megtennie a Földön. Márpedig amíg a nyugati világban alapvetésnek számít és könnyen elérhető a biztonságos és tiszta főzés és sütés lehetősége, eközben világszerte több mint 2 milliárd ember nem fér hozzá ezekhez az erőforrásokhoz, ehelyett szénnel, kerozinnal, fával és faszénnel kénytelenek megoldani ezt a feladatot. Ez pedig nem csak rendkívül sok időbe kerül és környezetromboló hatású, de az egyik vezető idő előtti halálozási tényezőnek is számít.

Tényleg gyorsan halad a nemek közötti egyenlőség megvalósulása az EU-ban?

Tényleg gyorsan halad a nemek közötti egyenlőség megvalósulása az EU-ban?

Az Európai Unióban a nemek közötti egyenlőség helyzetét jelző mutatót az EIGE (European Institute for Gender Equality) vezette be egy évtizeddel ezelőtt. Az idei évben a mutató történetében a legnagyobb növekedést tapasztalták, az EU 70,2 pontot ért el a maximális 100-ból.

Komoly versenyképességi hátrány fenyegeti Magyarországot - A nők kezében a megoldás

Komoly versenyképességi hátrány fenyegeti Magyarországot - A nők kezében a megoldás

A technológiai szektor a világon az egyik leginnovatívabb, folyamatosan fejlődő terület, ahol a fizetések is kiemelkedőek. Magyarországon ennek ellenére 20 év alatt 10 százalékponttal esett vissza az informatika szakon tanuló nők aránya. Európai szinten jóval kevesebb nő választja a mérnöki, természettudományos és informatikai pályát, mint férfi. 2027-re az EU-ban több millió munkavállaló fog hiányozni csak a tech szektorból. Mi szükséges a helyzet megoldásához? Miért alakul gyatrábban a női munkavállalói arány pl. az IT területen? - Ezekre a kérdésekre kereste a választ az Egyenlítő Alapítvány kutatása. Az egyértelmű, hogy amennyiben nem történik célzott intézkedés a női hallgatók arányának a növelésére, amely segíti a munkaerőpiaci arányok elmozdulását, Magyarország jelentős gazdasági és versenyképességi hátrányba kerül. Nagyon fontos megértenünk a fiatal generáció igényeit - ezért is szervezzük meg november 9-én a Gen Z Fest/ Green rendezvényünket, amely ezúttal a jövő munkahelyeinek kérdéseit fenntarthatósági nézőpontból veszi elő.

A fennálló kínai társadalmi rendet is felborította a Barbie-film

A fennálló kínai társadalmi rendet is felborította a Barbie-film

A "Barbie" című film kínai bemutatója vitákat váltott ki a feminizmusról és a patriarchátusról, rávilágítva a nemek közötti dinamika összetett helyzetére az országban. A Greta Gerwig által rendezett film, amelynek középpontjában a Mattel ikonikus babája áll, feminista témái miatt figyelmet keltett, ugyanakkor a kínai társadalom különböző rétegei részéről kritikával és ellenérzésekkel is találkozott. Viszont az egyre hevesebb viták a női egyenjogúságról komoly nyomást helyeznek a kínai kommunista pártra is.

A magyar nők a világ előtt járnak? - Érdekes számok kerültek napvilágra

A magyar nők a világ előtt járnak? - Érdekes számok kerültek napvilágra

Az OECD nemek közötti egyenlőséget bemutató friss elemzése szerint a nemek közötti különbségek a köz- és társadalmi élet számos területén fennállnak a világban. Annak ellenére, hogy a lányok és a fiatal nők magasabb iskolai végzettséggel rendelkeznek, a férfiak továbbra is nagyobb valószínűséggel vannak foglalkoztatva, átlagban többet keresnek, nagyobb arányban vannak döntéshozó pozícióban a köz- és magánszektorban, mint a nők. Jó hír viszont, hogy Magyarországon lényegesen kedvezőbbek a számok az OECD-átlaghoz képest, a magyar nők fizetett munkaórája és nyugdíjjövedelme sem tér el olyan drasztikus mértékben a férfiakétól, mint azt más országokban látni.

Elvesztette alapkamat jellegét – mégis, mit tett az MNB az irányadó rátával?

Elvesztette alapkamat jellegét – mégis, mit tett az MNB az irányadó rátával?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A mai műsor első részében (02:10-től) arról volt szó, hogy a Magyar Nemzeti Bank, a monetáris eszköztár pénteki átalakításával, a gazdaság lényegi működése szempontjából hogyan üresítette ki az alapkamatot. A témával kapcsolatban Madár István, a Portfolio Makro rovatának vezető elemzője volt a Checklist vendége. Az adás második témája (25:00-tól) a szintén pénteken kibővített kamatstop rendelet volt, most már ugyanis azoknak sem kell az elszálló kamatok miatt izgulni, akik 3 és 5 éves kamatperiódusú hiteleket vettek fel korábban, november 1-től ugyanis ők is bekerülnek az intézkedés hatálya alá. A mai epizód végén (34:26-tól) pedig szó volt még az Egyenlítsük a béreket! címmel, október 20-án, az Egyenlítő Alapítvány által megrendezett konferenciáról. A téma aktualitása, hogy Magyarországon a nők átlagosan óránként 17,2%-kal keresnek kevesebbet a férfiaknál – ez több mint kéthavi bérkülönbséget jelent éves szinten –, így a Magyar Egyenlő Bérezés Napja október végére esik.

Még mindig nagyon kevés a női vezető a bankokban

Még mindig nagyon kevés a női vezető a bankokban

Lassan haladnak a nemek közötti egyenlőtlenségek csökkentésében az európai bankok: tavaly a vezetői pozíciók alig több mint negyedét, az igazgatósági helyek 37 százalékát töltötték be nők, míg 2020-ban ez az arány 20, illetve 35 százalék volt – számol be a hírről a Financial Times.

Drámai fordulat Kínában: hamarosan fogyni kezd a népesség

Drámai fordulat Kínában: hamarosan fogyni kezd a népesség

Kína népességének a növekedése jelentősen lelassult, és várhatóan 2025 előtt elkezd zsugorodni - jelentette az államilag támogatott Global Times egy magas rangú egészségügyi tisztviselőre hivatkozva. A vasárnap késő este közzétett születési adatok azt mutatták, hogy 2021-ben több tartományban évtizedek óta a legalacsonyabb volt az újonnan születettek száma.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megérkezett a Fitch ítélete Magyarországról
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.